czwartek, 29 marca 2012

Wybór sukni ślubnej

Wybór sukni ślubnej to wielkie wydarzenie nie tylko w życiu panny młodej, ale także jej rodziny i przyjaciół. Każda narzeczona pragnie w tym wyjątkowym dniu wyglądać olśniewająco, a jednocześnie stosownie. Warto więc skorzystać z naszego doświadczenia i porad, aby wasz wybór nie był wynikiem chwilowego zachwytu.
Kryterium wyboru
Podstawowym kryterium przy wyborze kreacji jest zasada, że suknia ma nas ubrać, a nie przebrać. Odpowiednio dopasowana suknia musi podkreślać i eksponować zalety sylwetki panny młodej, a tuszować mankamenty.

Niska panna młoda
 Panie szczupłe, ale niezbyt wysokie, będą sprawiały wrażenie wyższych, wybierając suknię o podwyższonej linii talii. Drobne panny młode powinny wybrać kreację gładką w stonowanych kolorach, z małą ilością detali. Korzystnie prezentują się także w obszernych sukniach z falbanami i szerokim dołem, uszytych ze zwiewnych i cienkich  materiałów.

Wysoka panna młoda
Drapowania i fałdy spowodują, że panna młoda wyda się niższa. Odpowiednie dla wysokich panien młodych będą suknie z obniżoną talią, szerokim paskiem i te bez ramiączek. Warto wybrac również spódnice w duże wzory o intensywnych kolorach.

Szczupła panna młoda
Panie szczupłe powinny wybrać suknie z zaznaczona talią, uszyte z cięższej satyny. Dobrze, jeśli góra sukni będzie bogato zdobiona, a dół drapowany.

Panna młoda w rozmiarze XL
Panie, noszące duze rozmiary, powinny zrezygnować z sukni z marszczonych koronek i drapowań.Odpadają proste kroje sukien i obcisłe koronki, bowiem traci się w nich jakiekolwiek kształty, a nie chodzi przecież o to, żeby je stracić, tylko skorygować.Najodpowiedniejsza będzie suknia o linii A, rozszerzająca się do dołu, z wysoką talią. Dekold sukni puszystej panny młodej powinien mieć kształt litery V. Kreacja o linii A pozwoli ukryć szerokie biodra. Zwiewności dodadzą jej natomiast materiały "lejące się", takie jak na przykład muślin i jedwab.

Panna młoda o małym biuście
Opinający sylwetkę, usztywniany fiszbinami gorset oraz plisowana lub marszczona spódnica optycznie powiększa biust. Pod gorset dodatkowo założyć biustonosz push-up z odpinanymi ramiączkami lub z silikonowymi wkładkami.

Panna młoda o dużym biuście
Puszyste dziewczyny o dużych biustach mają też dodatkowy problem z doborem biustonosza. Musi być usztywniany np.bocznymi fiszbinami lub poprzecznymi cięciami miseczek. Dobrze jeśli stanik ma szersze ramiączka, dzięki nim oraz bocznym fiszbinom idealnie przylega do ciała. Duży biust optycznie zmniejszy dekolt w kształcie litery V, trapezu lub łezki. Suknie nie powinna mieć wysokiego stanu i ciasnej talii, które dodatkowo akcentują biust. Dla pani z obfitym biustem odpowiednia będzie wąska spódnica lub suknia w kształcie litery V.

Szerokie biodra
Zbyt szerokie biodra pozwoli ukryć dwuczęściowa suknia z podkreślającym talię gorsetem i rozszerzającą się ku dołowi spódnicą lub ta nieco węższa- w kształcie litery A.

Wąskie biodra
Wąskie, chłopięce biodra zamaskuje bogato marszczona ślubna kreacja.

Krótki tors
Sylwetkę optycznie wydłuży rozszerzany top i obniżona linia talii w sukni. Odpowiednie są również odkrywające ramiona dekolty.












sobota, 17 marca 2012

Ślubne przesądy :-)

Coś białego, coś pożyczonego, miesiąc koniecznie z literą "r"- czyli słów kilka o ślubnych przesądach.




Termin
Wyznaczając datę ślubu najlepiej brać pod uwagę miesiące, które w swej nazwie mają literkę "r". Najlepszy dzień tygodnia to sobota. Dobrze wróży na przyszłość zawarcie ślubu w kościele, w którym chrzczono pannę młodą.

Suknia ślubna
Oglądanie kreacji przez narzeczonego, a także pomoc w jej wyborze wróży niezgodę w małżeństwie. Przyszła żona musi pamiętać, że strój ślubny może zakładać przed uroczystością tylko wtedy, jeśli zachodzi taka konieczność, np.przymiarka. Paradowanie w sukni dla samej przyjemności jest złą wróżbą.

Strój ślubny
Ubierając się do ślubu panna młoda powinna pamiętać aby mieć na sobie coś białego, co oznacza czystość uczuć, coś niebieskiego - kolor ten wróży wierność małżonka, coś pożyczonego, aby zapewnić sobie przychylność rodziny męża, coś starego, by w trudnych chwilach nie zabrakło pomocy krewnych i przyjaciół i wreszcie coś nowego, aby żyło się dostatnie. Dobrze założyć coś używanego co zapewnia lojalność osób najbliższych i wsparcie na wypadek trudnych chwil.

Welon
Panna młoda, idąc do ołtarza nie powinna oglądać się za siebie, aby sprawdzić czy welon się dobrze układa. To może być zły omen. Lepiej poprosić o pomoc świadkową. Ona z pewnością poprawi niesforny welon.

Ptaki
Jeżeli przed ceremonią młodzi zobaczą gołębia lub srokę mogą być pewni, że przyniesie im to szczęście.Trochę gorzej gdy zobaczą wronę lub kruka.

Drobiazgi
Idąc do ołtarza warto mieć kilka drobiazgów. Wsparcia nigdy za wiele. Dlatego w szwie sukni powinny się znaleźć: kryształek cukru i okruszek chleba, do bucika należy wsunąć pieniążek, a w kieszeni pana młodego nie powinno zabraknąć drobnych, co zapewni dostatek rodzinie.

Pogoda
Któż nie marzy o pięknym, ciepłym i słonecznym dniu ślubu? Ładna pogoda niesie ze sobą pomyślną wróżbę, zapewniając przyszłym małżonkom szczęście.Nidobrze gdy w tym czasie słońce przybierze czerwoną barwę lub gdy słychać grzmoty. Mały deszczyk tym czasem uważany jest za Boże błogosławieństwo.

Droga
Pod żadnym pozorem nie wolno przyszłym małżonkom zawracać z drogi do kościoła. Jeśli nawet o czymś zapomnieli, powinni skorzystać z pomocy krewnych lub przyjaciół. Nie powinno sie też robić długich postojów, bo może to zawazyć na zyciu małżeńskim.

Obraczki
Nie wolno ich zgubić ani zapomnieć. Nie powinno się ich również upuścić. Jeżeli już tak sie stanie, to schylić się po nie może tylko ksiądz, ministrant, urzednik lub świadek.



Pocałunek
Po zakończeniu uroczystości ślubnej, młoda żona musi zadbać, aby jej wybranek ją pocałował. To zapewni jej wierność męża.


Noszenie na rękach
Jeżeli świeżo upieczona małżonka potknie się przekraczając próg domu, ściągnie nieszczęście nie tylko na siebie, ale także na swoją nową rodzinę. Aby ją i (siebie) przed tym ustrzec małżonek powinien przenieść ją przez próg.

Taniec
Nowożeńcy powinni jako pierwsi pojawić się na parkiecie i jako jedyna para odtańczyć pierwszy taniec. Jeśli młodym plączą się kroki, to w życiu może byc podobnie - będą zmierzać w różne strony.


piątek, 9 marca 2012

Ślub kościelny,cywilny i konkordatowy


Ślub konkordatowy
Obecnie najwięcej młodych par decyduje sie na ślub konkordatowy, gdyż pozwala on w kościele dopełnić wszystkich formalności , aby zawarty związek małżeński został uznany przez polskie prawo.
Ślubne formalnosci
Kwestie rezerwacji terminu czy kursów przedmałżeńskich najlepiej zacząć załatwiać już pół roku przed planowaną datą ślubu. Na trzy miesiące przed terminem ślubu narzeczeni muszą zgłosić sie do kancelarii parafialnej i posiadać następujące dokumenty:
-świadectwo chrztu z adnotacją o stanie wolnym oraz o przyjęciu sakramentu bierzmowania
-dokument poświadczający ukończenie kursu przedmałżeńskiego
-zaswiadczenie stwierdzające brak okoliczności wykluczających możliwość zawarcia małżeństwa, wydane przez kierownika USC na podstawie dowodów osobistych i skróconych odpisów aktu urodzenia
-dowody osobiste
Na ich podstawie sporządzany jest protokół przedślubny oraz zapowiedzi.Kilka dni przed ślubem narzeczeni muszą przyjść do kancelarii ze świadkami ,aby spisać akt ślubu.Tuż przed ceremonią młoda para oraz świadkowie podpisują zaświadczenie o zawarciu związku małzeńskiego .
Urząd Stanu Cywilnego zostaje powiadomiony o tym fakcie w ciagu 5 dni od dnia ślubu.

Ślub kościelny
Ślub kościelny w zasadzie nie różni się od ślubu konkordatowego, z tym wyjątkiem, że przed ceremonią młodzi nie podpisują zaświadczenia o zawarciu małżeństwa, tylko są zobowiązani dostarczyć do kościoła skrócony odpis aktu małżeństwa wydany przez USC.


Ślub cywilny
Narzeczeni, którzy pragną zawrzeć ślub cywilny, muszą zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego na miesiąc i jeden dzień przed planowanym terminem ślubu. Po uiszczeniu opłat skarbowych (około 80zł) muszą okazać dowody osobiste oraz złożyć następujące dokumenty:
PANNA I KAWALER
-odpis skrócony aktu urodzenia
-pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa
-oświadczenie o tym, jakie nazwiska będą nosić po ślubie małżonkowie oraz ich dzieci.