piątek, 9 marca 2012

Ślub kościelny,cywilny i konkordatowy


Ślub konkordatowy
Obecnie najwięcej młodych par decyduje sie na ślub konkordatowy, gdyż pozwala on w kościele dopełnić wszystkich formalności , aby zawarty związek małżeński został uznany przez polskie prawo.
Ślubne formalnosci
Kwestie rezerwacji terminu czy kursów przedmałżeńskich najlepiej zacząć załatwiać już pół roku przed planowaną datą ślubu. Na trzy miesiące przed terminem ślubu narzeczeni muszą zgłosić sie do kancelarii parafialnej i posiadać następujące dokumenty:
-świadectwo chrztu z adnotacją o stanie wolnym oraz o przyjęciu sakramentu bierzmowania
-dokument poświadczający ukończenie kursu przedmałżeńskiego
-zaswiadczenie stwierdzające brak okoliczności wykluczających możliwość zawarcia małżeństwa, wydane przez kierownika USC na podstawie dowodów osobistych i skróconych odpisów aktu urodzenia
-dowody osobiste
Na ich podstawie sporządzany jest protokół przedślubny oraz zapowiedzi.Kilka dni przed ślubem narzeczeni muszą przyjść do kancelarii ze świadkami ,aby spisać akt ślubu.Tuż przed ceremonią młoda para oraz świadkowie podpisują zaświadczenie o zawarciu związku małzeńskiego .
Urząd Stanu Cywilnego zostaje powiadomiony o tym fakcie w ciagu 5 dni od dnia ślubu.

Ślub kościelny
Ślub kościelny w zasadzie nie różni się od ślubu konkordatowego, z tym wyjątkiem, że przed ceremonią młodzi nie podpisują zaświadczenia o zawarciu małżeństwa, tylko są zobowiązani dostarczyć do kościoła skrócony odpis aktu małżeństwa wydany przez USC.


Ślub cywilny
Narzeczeni, którzy pragną zawrzeć ślub cywilny, muszą zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego na miesiąc i jeden dzień przed planowanym terminem ślubu. Po uiszczeniu opłat skarbowych (około 80zł) muszą okazać dowody osobiste oraz złożyć następujące dokumenty:
PANNA I KAWALER
-odpis skrócony aktu urodzenia
-pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa
-oświadczenie o tym, jakie nazwiska będą nosić po ślubie małżonkowie oraz ich dzieci.